22UL1061STRWHI500
Remington Industries
Product No:
22UL1061STRWHI500
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
#22 UL1061 300V WIRE WHI 500'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Product Status Active
Wire Gauge 22 AWG
Ratings UL Style 1061
Series -
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color White
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.051" (1.30mm)