230-10-LPI
Signal Transformer
Product No:
230-10-LPI
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 2.5VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 18.30mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 4000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 60.20mm L x 42.10mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 20mA, Series 10mA
Weight 0.27 lb (122.47 g)
Primary Winding(s) Dual
Series LPI
Type Semi-Toroidal
Power - Max 2.5VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 115V, Series 230V