23FD3310-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
23FD3310-F
Description:
CAP FILM 10UF 10% 330VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Height - Seated (Max) 2.880" (73.15mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.813" (20.64mm)
Termination Quick Connect, Disconnect
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Size / Dimension 2.125" Dia (53.98mm), Lip
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MPF
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 330V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 10 µF