241-6-20A34
Pulse Electronics
Product No:
241-6-20A34
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
User Guide
Center Tap Yes
Termination Style Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) 42.93mm
Voltage - Primary 115V
Voltage - Isolation 2500Vrms
Secondary Winding(s) Single
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 82.55mm L x 49.28mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.5A
Weight 1.1 lbs (499 g)
Primary Winding(s) Single
Series Chassis-Tran
Type Laminated Core
Power - Max 30VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 20V