2410ML-05W-B60-B00
NMB Technologies Corporation
Product No:
2410ML-05W-B60-B00
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
In Stock : 834
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 25.0 CFM (0.700m³/min)
Noise 36.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.130A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Obsolete
Voltage Range 10 ~ 27.6VDC
RPM 5300 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Static Pressure 0.293 in H2O (73.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight 0.144 lb (65.32 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series 2410ML
Power (Watts) 3.12 W