241A12980XE
Conec
Product No:
241A12980XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Lock, Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 25
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (M3)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Form Machined
Series 241A