241A15290XE
Conec
Product No:
241A15290XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 9
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Board Side (M3)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Form Machined
Series 241A