241A16590XE
Conec
Product No:
241A16590XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 3A
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) High Density
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 3
Number of Positions 26
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (M3)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Form Machined
Series 241A