24291-31PG-300
Conxall/Switchcraft
Product No:
24291-31PG-300
Manufacturer:
Conxall/Switchcraft
Description:
CONN RCPT MALE 31POS GOLD SOLDER
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Weathertight
Voltage Rating 600V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2.3A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert -
Mfr Conxall/Switchcraft
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -40°C ~ 115°C