242A10400XE
Conec
Product No:
242A10400XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Features Board Lock, Filter
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 37
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Board Side (4-40)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Form Machined
Series 242A