242A11050XE
Conec
Product No:
242A11050XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Features Board Lock, Filter, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 9
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Form Machined
Series 242A