242A11660XE
Conec
Product No:
242A11660XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Backset Spacing -
Features Board Lock, Filter
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 15
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Solder Cup
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Form Machined
Series 242A