242A30700XE
Conec
Product No:
242A30700XE
Manufacturer:
Conec
Description:
CONN D-SUB
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Mfr Conec
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Lock, Filter, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 9
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Form Machined
Series 242A