24UL1007TPCVIO100
Remington Industries
Product No:
24UL1007TPCVIO100
Description:
#24 UL1007 300V TOPCOAT VIO 100'
In Stock : 50
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.015" (0.38mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/32
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Violet
Package Bag
Jacket (Insulation) Diameter 0.056" (1.42mm)