24UL1015STRYEL500
Remington Industries
Product No:
24UL1015STRYEL500
Description:
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 500'
In Stock : 48
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/32
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Yellow
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.088" (2.24mm)