24UL1015TPCVIO1000
Remington Industries
Product No:
24UL1015TPCVIO1000
Description:
#24 UL1015 600V TOPCOAT VIO 1000
In Stock : 10
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.086" (2.18mm)