250NHG1B
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
250NHG1B
Description:
FUSE SQUARE 250A 500VAC/250VDC
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 151300
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 250A
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.953" L x 2.047" W x 2.165" H (75.00mm x 52.00mm x 55.00mm)
Product Status Active
Series -
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC