251AS750KDS
Ohmite
Product No:
251AS750KDS
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Description:
RES 75 OHM 10% 3.5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 230°C
Composition Ceramic
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Size / Dimension 0.437" Dia x 1.126" L (11.10mm x 28.60mm)
Temperature Coefficient 0/ -800ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 75 Ohms
Series 200
Power (Watts) 3.5W