Home / Memory / 25LC010A-I/SN
minImg
25LC010A-I/SN
Microchip Technology
Product No:
25LC010A-I/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC
Description:
IC EEPROM 1KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
In Stock : 1042
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 10 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 128 x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 1Kbit
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V