Home / Memory / 25LC020AT-I/MS
minImg
25LC020AT-I/MS
Microchip Technology
Product No:
25LC020AT-I/MS
Package:
8-MSOP
Description:
IC EEPROM 2KBIT SPI 10MHZ 8MSOP
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Clock Frequency 10 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 256 x 8
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-MSOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 2Kbit
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V