Home / Memory / 25LC160C-I/MS
minImg
25LC160C-I/MS
Microchip Technology
Product No:
25LC160C-I/MS
Package:
8-MSOP
Description:
IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8MSOP
In Stock : 159
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 10 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 2K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-MSOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 16Kbit
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V