Home / Memory / 25LC256-I/ST
minImg
25LC256-I/ST
Microchip Technology
Product No:
25LC256-I/ST
Package:
8-TSSOP
Description:
IC EEPROM 256KBIT SPI 8TSSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 10 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 32K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-TSSOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 256Kbit
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V