Home / Memory / 25LC512-E/SN16KVAO
minImg
25LC512-E/SN16KVAO
Microchip Technology
Product No:
25LC512-E/SN16KVAO
Package:
8-SOIC
Description:
IC EEPROM 512KBIT SPI 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 10 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 64K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-SOIC
Series Automotive, AEC-Q100
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 512Kbit
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V