Home / Memory / 25LC640A-H/SN
minImg
25LC640A-H/SN
Microchip Technology
Product No:
25LC640A-H/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC EEPROM 64KBIT SPI 5MHZ 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Clock Frequency 5 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 8K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 6ms
Memory Size 64Kbit
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V