25LSQ120000M51X118
Rubycon
Product No:
25LSQ120000M51X118
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 120000UF 20% 25V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.764" (121.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.858" (21.80mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.9 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSQ
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 13.932 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 120000 µF