25ML100MEFCTA8X7
Rubycon
Product No:
25ML100MEFCTA8X7
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 112 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ML
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 134.4 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF