25PK330MEFCTA8X11.5
Rubycon
Product No:
25PK330MEFCTA8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 410 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series PK
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 330 µF