25RX3068M6.3X11
Rubycon
Product No:
25RX3068M6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 130°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series RX30
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 68 µF