25SLV33M6.3X6.1
Rubycon
Product No:
25SLV33M6.3X6.1
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SLV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 75 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 33 µF