26STRGREMILW1000
Remington Industries
Product No:
26STRGREMILW1000
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 1000'
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.011" (0.28mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Ratings -
Series MIL-W-16878
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/34
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Green
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.061" (1.55mm)