26UL1007SLDVIO
Remington Industries
Product No:
26UL1007SLDVIO
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP SOLID 26AWG VIO 100'
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Violet
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.050" (1.27mm)