26UL1007STRORA250
Remington Industries
Product No:
26UL1007STRORA250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 26AWG ORG 250'
In Stock : 48
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/34
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Orange
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.050" (1.27mm)