26UL1429STRYEL250
Remington Industries
Product No:
26UL1429STRYEL250
Description:
#26 UL1429 150V WIRE YEL 250'
In Stock : 20
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Ratings UL Style 1429
Series -
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 150V
Jacket Color Yellow
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.039" (0.99mm)