Home / Rivets / 27SR106220
minImg
27SR106220
Essentra Components
Product No:
27SR106220
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
SNAP RIVET, .102-.106 HOLE, .134
In Stock : 930
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Head Diameter 0.197" (5.00mm)
Color Natural
Rivet Length 0.220" (5.59mm)
Material Nylon
Product Status Active
Rivet Diameter 0.100" (2.54mm)
Series MicroPlastics, SR
Type Snap Rivet
Head Height 0.055" (1.40mm)
Grip Range 0.134" ~ 0.169" (3.40mm ~ 4.29mm)