28UL1429STRBLU100
Remington Industries
Product No:
28UL1429STRBLU100
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
#28 UL1429 150V WIRE BLU 100'
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL Style 1429
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 150V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/36
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Blue
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.036" (0.91mm)