2MDR01-85O1AGH
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
2MDR01-85O1AGH
Description:
LED ORANGE 8.5MM ROUND T/H
User Guide
Wavelength - Dominant 608nm
Configuration Standard
Lens Transparency -
Viewing Angle -
Color Orange
Current - Test 20mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Millicandela Rating 4000mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 9.60mm
Supplier Device Package -
Lens Style Round with Flat Top
Series -
Package / Case Radial
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 612nm
Package Bulk
Lens Size 8.50mm Dia