2SXB100M1.9X7.3
Rubycon
Product No:
2SXB100M1.9X7.3
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 2V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm
Ratings -
Series PC-CON, SXB
Type Polymer
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF