300WF1D0
NTE Electronics, Inc
Product No:
300WF1D0
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 300W
In Stock : 36
User Guide
Operating Temperature -
Composition Ceramic
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Size / Dimension 1.130" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 1 Ohms
Series -
Power (Watts) 300W