301R122U063GL2
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
301R122U063GL2
Description:
CAP ALUM 1200UF 63V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.750" Dia (19.05mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 82.5mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 301
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1200 µF