30KP36CA-AP
Micro Commercial Co
Product No:
30KP36CA-AP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
R-6
Description:
Interface
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 490.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Product Status Active
Supplier Device Package R-6
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 61.8V
Package / Case R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V