30KPA168C-B
Littelfuse Inc.
Product No:
30KPA168C-B
Description:
TVS DIODE 168VWM 286.02VC P600
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 111.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 177.38V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package P600
Series 30KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 286.02V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 168V