30KPA400A
MDE Semiconductor Inc
Product No:
30KPA400A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Description:
TVS DIODE UP 400VRWM 644.0VC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 444V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 30KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 644V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 400V