30KPA60A
MDE Semiconductor Inc
Product No:
30KPA60A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Description:
TVS DIODE UP 60VRWM 102.0VC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 297.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 67V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 30KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 102V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V