30KPA72A-HR
Littelfuse Inc.
Product No:
30KPA72A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
TVS DIODE 72VWM 114VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 265.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 80.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 30KPA-HR
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 114V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 72V