Home / TVS Diodes / 3.0SMCJ160CA-HF
minImg
3.0SMCJ160CA-HF
Comchip Technology
Product No:
3.0SMCJ160CA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
DIODE TVS 160V 3000W SMC BI-DIR
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series 3.0SMCJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V