Home / TVS Diodes / 3.0SMCJ28CA-AQ
minImg
3.0SMCJ28CA-AQ
Diotec Semiconductor
Product No:
3.0SMCJ28CA-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
SMC (DO-214AB)
Description:
TVSDIODE,SMC,28V,3000W,BI
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V