Home / TVS Diodes / 3.0SMCJ33CA-AQ
minImg
3.0SMCJ33CA-AQ
Diotec Semiconductor
Product No:
3.0SMCJ33CA-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVSDIODE,SMC,33V,3000W,BI
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 56.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V