Home / TVS Diodes / 3.0SMCJ90A-HF
minImg
3.0SMCJ90A-HF
Comchip Technology
Product No:
3.0SMCJ90A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
DIODE TVS 90V 3000W SMC UNI-DIR
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series 3.0SMCJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V