315USC220MEFC22X30
Rubycon
Product No:
315USC220MEFC22X30
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 315 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.41 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series USC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.974 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 220 µF