315USC330MEFC25X35
Rubycon
Product No:
315USC330MEFC25X35
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 315 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.94 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.716 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 330 µF